Jdi na obsah Jdi na menu
 


Epidemie spalniček v Evropě – nechte své dítě očkovat

 

Od začátku roku 2011 probíhá v Evropě rozsáhlá epidemie spalniček. Evidováno bylo více než 21 000 případů této infekce a 7 případů úmrtí. Mnoho případů nákazy se vyskytlo v typických turistických destinacích ve Francii, Španělsku, v Itálii nebo například v Belgii, následkem čeho hrozí epidemie i dalším zemím nebo jejich oblastem s nižší proočkovaností. K nákaze osob při pobytu v zahraničí dochází v letošním roce poměrně často. Importované případy například představovaly až 10 % ze všech infekcí diagnostikovaných v Irsku u místní populace. S epidemií zápasí už několik měsíců i 29 ze 42 rumunských distriktů. Většinu případů zaznamenali u neočkovaných dětí ve věku do 4 let věku na severozápadě země, nemoc se však vyskytuje na celém území krajiny. U téměř 40 % případů byly zaznamenány komplikace, z toho nejčastěji zápal plic a průjem, vyskytly se však i křeče a zánět mozku. Problémy s epidemickým šířením této nemoci mělo několik posledních let i Bulharsko.

Aby se potlačilo riziko vzniku epidemie, proočkovanost dětské populace v dané zemí musí být co nejvyšší, ideálně kolem 95 %.

Koalice pro podporu očkování vyzývá všichny rodiče aby se ujistili, že jejich děti absolvovali kompletní očkovací schéma. Trojvakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím se běžně aplikuje dětem od 15 měsíců věku (v případě potřeby i dospělým osobám v riziku infekce). Interval k přeočkování je většinou 6 až 10 měsíců po první dávce (za jistých okolností však i později).

Mnoho rodičů váhá s očkováním dětí kvůli nepotvrzeným informacím o vztahu vakcíny proti spalničkám k autizmu, nebo jiným zdravotním komplikacím. Britský autor těchto nepodložených tvrzení A. Wakefield byl usvědčen z manipulace s fakty a kvůli podvodnému jednání sledujícímu podle některých zjištění vlastní finanční profit, byl zbaven lékařské registrace. Očkování je přitom jedinou formou spolehlivé ochrany proti této vzdušnou cestou lehce přenosné nemoci.