Jdi na obsah Jdi na menu
 


Epidemie spalniček na Ukrajině pokračuje

26. 3. 2012

I v roce 2012 pokračuje epidemický výskyt spalniček na Ukrajině. Tato vysoce infekční a potenciálně velmi závažná nemoc se přenáší vzdušnou cestou a představuje riziko pro všechny neimunní návštěvníky této země.

Navíc se s napětím sleduje, jestli nedojde k přenosu infekce ze západní Ukrajiny do příhraničních oblastí východních části EU – východního Slovenska, Maďarska a Polska, protože očkování v dětství vydrží jen časově omezenou dobu a většina populace je tak neimunní. Odtud je možný rychlý přenos i na území ČR.

Od začátku roku 2012 bylo v této zemi diahnostikováno více než 5000 případů infekce, Ukrajina navíc již od roku 2010 bojuje s nedostatkem vakcín na povinné očkování své populace, Tato skutečnost je o to závažnější, že Ukrajina bude letos hostit fotbalové Mistrovství Evropy, jehož se zúčastní desítky tisíc návštěvníků z mnoha evropských zemí.

Neimunní osoby mohou navíc v inkubační době přenést infekci po návratu domů na své rodinné příslušníky, proto doporučujeme před návštěvou Ukrajiny zvážit přeočkování proti této nemoci.