Jdi na obsah Jdi na menu
 


O nemocích

Příspěvky

Meziroční vzestup případů meningokokové meningitidy ve Velké Británii

27. 1. 2017

Nárůst případů meningokokové meningitidy (zánětu mozkových blan) způsobených seroskupinu W vedl místní zdravotnické úřady k doporučení očkovat se nejen proti skupinám B a C, ale rozšířit svou ochranu formou čtyřvakcíny proti meningokokům A,C,Y,W-135.

Jedna dávka této očkovací látky poskytuje ochranu až na několik let. Na britských ostrovech zaznamenali meziročně dvojnásobný počet případů, z toho samostatně u serokupiny W byl nárůst až 88 %. Plošné očkování proti typu C meningokoka na britských ostrovech vedlo téměř k eliminaci infekcí způsobených touto seroskupinou, Velká Británie byla navíc první zemí Evropy, která zahájila plošné očkování kojenců od 2 měsíců věku proti typu B meningokoka. K typu B by se mělo doplnit i očkování proti dalším uvedeným seroskupinám. Podobné doporučení platí i pro území dalších zemí, rozvinutých i rozvojových.

Meningokoky se přenáší vzdušnou cestou, často od bezpříznakových nosičů. Vznik invazivní infekce je nezřídka dílem náhody a momentálních faktorů na straně postižené osoby. Její vznik nelze předem přesně předvídat. Závažné infekce mohou končit úmrtím nebo trvalými následky, každoročně se s komplikacemi setkáváme u desítek osob i v ČR.

Pro více informací o této nebezpečné nemoci doporučujeme webové stránky:

www.antimeningokok.cz    anebo

www.stopmeningokok.sk

 

 

 

Za první letošní měsíc zabil meningokok stejně lidí jako za celý loňský rok

26. 4. 2016

Nepředvídatelnost a obtížná diagnostika – to jsou úskalí, na něž lékaři narážejí, když se setkají s meningokokovou nákazou. Choroba, kterou může onemocnět prakticky kdokoliv, mívá fatální následky, jimž ani odborníci kvůli rychlému průběhu často nedokážou zabránit. Proti nejnebezpečnějším typům bakterie se lze bránit očkováním. Co se ovšem týče u nás nejrozšířenějšího meningokoka B, proti němuž existuje ochrana teprve dva roky, je zatím vakcinace spíše výjimkou než pravidlem. Jedna věc je její vysoká cena (na kterou bude od května přispívat VZP), druhá je averze, kterou ve společnosti ohledně očkování obecně šíří jeho odpůrci.

 

Problematika vztekliny, její aktuální výskyt v ČR a možnosti zavlečení

12. 4. 2016

 

Epidemiologie virové hepatitidy B se zřetelem na zvláštní očkování

11. 4. 2016

 

Jak jsem prodělal klíšťovou encefalitidu

6. 11. 2015

 

Nejlepší spojenci spalniček? Liga lidských práv a Tálibán.

26. 2. 2015

 

Nová rozsáhlá analýza definitivně vyloučila vztah očkování a autismu

21. 5. 2014

 

Zvýšený výskyt žloutenky hlásí Česko i další vyspělé země

23. 4. 2014

 

Z úvodníku Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D. o klíšťové encefalitidě

12. 4. 2013

 

Aktuální epidemie spalniček

2. 4. 2013